Youtube Kids

Yaşam rutinimizin her alanında olan İnternet özellikle şu karantina günlerinde iyice ayrılmaz parçamız haline geldi ve çok uzun saatler kullanıyoruz. Sadece biz değil küçük aile bireylerimiz yani çocuklarımız da yoğunlukla kullanmaya başladılar.

Özellikle pandemi döneminin dünyamıza kazandırdığı “yeni normal” ile birlikte bilgisayar, tablet veya telefon çocuklarımızın hayatının tam merkezine geldi. Haliyle bu durum, gözümüzden bile sakındığımız çocuklarımızı daha fazla olumsuz içerik ve reklamlara maruz kalma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor.

Sonuçta çağın gerekliliklerine uygun olarak bu cihazları çocuklarımızın hayatından çıkaramayız. Ancak, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı mümkün olduğunca koruyabiliriz. Şunu akıldan çıkarmamak gerekir ki aldığımız önlemler hiçbir zaman tek başına yeterli olmayabilir.

Yayınlayacağım diğer makalelerde çocuklarımızı korumak için uygulayabileceğimiz diğer yöntemlerden bahsedeceğim. Burada, Türkiye için henüz yeni ve bence en önemli adımlardan birisi olan YouTube Kids’i tanıyacağız.

YouTube Kids Nedir?

Çocukların dijital dünyada eğlenmesini, keşfetmesini, öğrenmesini daha güvenli hale getirip yerel içeriklerle destekleyen YouTube Kids sonunda Türkiye’de. YouTube Kids, Google tarafından geliştirilen ve YouTube uygulamasının 13 yaş altındaki çocuklarımıza uyarlanmış çocuk video platformudur. 

İlk olarak 15 Şubat 2015 tarihinde Android ve IOS Uygulaması olarak piyasaya sürülen uygulama, 30 Ağustos 2019 itibariyle web tabanlı olarak da hizmet vermeye başlamıştır.  

YouTube Kids Eylül 2019 itibariyle toplam 69 ülkede hizmet verirken şu anda 100’ü aşkın ülkeye ulaşmış durumda. Asıl ve önemli soru şu;

Türkiye, nüfus açısından dünyanın 18’nci sırasında bulunmasına rağmen neden 6 yıl beklendi ve 100 ülkede yaygınlaştıktan sonra sıra ülkemize geldi?

Bu sorunun makul bir cevabını bulamıyorum. 9 yaşında ve 4 yaşında iki çocuğu bulunan bir ebeveyn olarak uzunca zaman ülkemizde hizmet vermesini bekledim. “Türkiye için neden bu kadar geç kalındı?” sorusu halen kafamda ancak önümüze bakalım ve bizlere hangi yenilikleri getireceğini konuşalım.

Öncelikle şunu hatırlatmak istiyorum., YouTube Kids uygulamasını en etkin şekilde kullanabilmeniz için Google Family Link uygulamasını da yüklemenizi tavsiye ediyorum. Ayrı bir makalemde “Google Family Link Nedir?” sorusunu sorarak detaylı şekilde inceleyeceğim.

Youtube Kids uygulamasına web üzerinden erişebileceğiniz gibi Android işletim sistemi kullanan tablet ve telefonlar için Google Play, Apple marka tablet ve telefonlar için ise App Store üzerinden indirerek de erişebilirsiniz.

YouTube Kids uygulaması ile;

  • İçerik engelleme

  • Yalnızca onaylı içeriğe izin verme

  • Arama özelliğini kapatma

  • İzleme ve arama geçmişini temizleme

  • İzleme ve arama geçmişini duraklatma

  • Zaman planlaması gibi birçok konuyu ele alabilirsiniz.

YouTube Kids İlk Yapılandırması

Şimdi YouTube Kids’in ilk ayarlarını nasıl yapacağımızı inceleyelim. Öncelikle kullandığımız cihazın marketine (Google Play ve ya App Store) giriş yapıp “YouTube Kids” yazmamız yeterli olacaktır.

Uygulamayı tablet veya telefonunuza indirip açtığınızda karşınıza iki seçenekli bir ekran gelecektir. Henüz herhangi bir oturum açmadığınız ve 13 yaşından büyük olduğunuzu doğrulamadığınız için “BEN ÇOCUĞUM” sekmesini tıkladığınızda içeriğe erişemediğinizi göreceksiniz. Burada “BEN EBEVEYNİM” seçeneğini seçerek devam etmemiz gerekiyor.  

Youtube Kids uygulamasını ilk defa kullanacaksanız yaşınızı girdikten sonra ebeveyn olduğunuzu doğrulamak için Google hesabınızla oturum açmanız gerekiyor.  Oturum açıldıktan sonra karşınıza gelen gizlilik sözleşmesini onaylayarak sonraki ekrana geçiş yapabiliriz.

Bu safhada çocuğunuz veya çocuklarımız için bir profil oluşturmamız gerekiyor. Çocuk profillerine yalnızca YouTube Kids uygulamasından ve bir ebeveyn oturum açtığında erişilebilir. Hesap başına sekiz adede kadar profil ekleyebilirsiniz.

YouTube Kids içerik havuzu, yaş grubuna göre 4 yaş altı, 5-7 yaş arası ve 8-12 olarak kategorize edilir.

4 yaş ve altı çocuklar için tasarlanmış olan “Okul Öncesi” modu yaratıcılığı, eğlenceyi, öğrenmeyi ve keşfetmeyi teşvik eden videoları içerir. “Küçük” modu 5-7 yaş arası çocukların şarkı, çizgi film ve el sanatları gibi çeşitli konulardaki ilgi alanlarını keşfetmelerini sağlar. “Büyük” modu ise 8 yaş ve üzeri çocuklara, çocuklar için popüler müzik ve oyun videoları gibi ek içeriği arama ve keşfetme olanağı tanır.

Ayrıca, “İçeriği kendiniz onaylayın” seçeneği ile çocuğunuz yalnızca onayladığınız video, kanal veya koleksiyonları izlemesine müsaade edebilirsiniz.

Çocuğunuzun yaş aralığına göre giriş yaptığınızda karşınıza uygun içerikler sunulacaktır.  Google tabii ki reklam süreçlerine Youtube Kids’i de dahil edecektir. YouTube Premium üyeliğiyle çocuklarınızın favori videolarını hiçbir reklam olmadan izlemelerini sağlayabilir, internete bağlı değilken ve hareket halindeyken izlemeleri için video indirmeyi etkinleştirebilirsiniz.

Sağ altta yer alan kilit işaretini tıklayıp ebeveyn olduğunuzu doğruladıktan sonra çocuğunuz veya çocuklarınız için oluşturduğunuz profilleri düzenleyebilir veya ilave profil ekleyebilirsiniz.

Dijitalleşen dünyada geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı en doğru şekilde yetiştirmek ve topluma faydalı birey olarak yetiştirmek biz ebeveynlerin en öncelikli görevidir. Bu kapsamda, zihinleri temiz çocuklar yetiştirmek için teknolojinin bize sağladığı imkanları kullanmamız gerektiğine inanıyorum.


Çocuğumu Önemsiyorum Seri – 2


Detaylı Bilgi için Bilişim School