Dijital: Büyük Veri Nedir?

Geleneksel veri işleme tekniklerinin erişemediği boyut, çeşitlilik ve hız, büyük veri olarak bilinir. Bu veri tipik olarak metin, ses ve video gibi yapısal olmayan veri türlerini içerir. Büyük verilerin üç ana özelliği vardır.

  • Çok miktarda veri: Büyük veri, işlenmesi ve analiz edilmesi zor olan çok sayıda veridir. Terabaytlar veya hatta petabaytlar olarak bu verileri ölçebilirsiniz.
  • Çeşitlilik: Büyük veriler çok çeşitli veri türlerini içerebilir. Zaman serisi verileri, yapısal olmayan veri (örneğin, metin, ses ve video), yapısal veri (örneğin, veritabanlarındaki tablolar), yapısal olmayan veri (örneğin, metin, ses ve video) ve daha fazlasını içerir.
  • Hız: Büyük veri sürekli olarak oluşturulmakta ve işlenmektedir. Bu veri, anlık veya hızla değişen veri akışlarıdır.

Bu büyük hacimli, çeşitli ve hızlı verileri işlemek ve anlamak için kullanılan tüm teknikler büyük veri analizi olarak bilinir. Büyük veri analizi, veri madenciliği, istatistik, makine öğrenimi ve yapay zeka gibi alanları kapsar. İşletmeler, büyük verileri kullanarak daha iyi kararlar almaya, yeni fırsatlar bulmaya ve rekabet avantajı elde etmeye yardımcı olabilir.

BİLİŞİM SCHOOL

Yapay Zeka Kullanım Alanları